Üdvözöljük a háromszoros magyar bajnok, hétszeres kupagyőztes 1996-2021 időszakbeli honlapján!

Az új szabályokról
2018-09-07

Ahogy korábban mi is jeleztük, számos szabálymódosítás lép életbe hamarosan az európai kosárlabdában.

A Mogyorósy Szilárd Emléktornán közremûködik játékvezetõként Damir Javor, akit méltán tartanak jelenleg a legjobb sípmesternek a kontinensen.

A szakember elõadást tartott az Egis Körmend játékosai számára az új szabályokról, amelyeket – bár október 1-tõl lesznek hivatalosan érvényben – a játékvezetõk az általunk szervezett tornán már alkalmazni fognak!

Az ezekrõl szóló összefoglalót mi is közzétesszük, íme:

Szabályváltozások 2018

Érvényes 2018. október 1-jétõl

Az alábbi megfogalmazások a szabályváltozások elveit tartalmazzák, de szóról szóra nem egyeznek meg a 2018 augusztusától elérhetõ Hivatalos kosárlabda játékszabályok szövegezésével.

Terminológiai egységesítés az angol nyelvben – Period helyett Quarter, Extra period helyett Overtime használata

Változás oka:

A terminológia egységesítése világszerte, így minden érintett ugyanazt használja.

Új szövegezés:

Az angol szabálykönyvben mindenhol:

a) A Period (játékrész) helyett a Quarter (negyed).

b) Extra Period helyett Overtime (hosszabbítás) használata.

4. § Egyéb felszerelések (4.4)

A legkisebb mértékûre csökkenjen a játékosok által viselt egyéb felszerelésekre vonatkozó korlátozás anélkül, hogy az a mérkõzés kialakított arculatát befolyásolja.

Új szabály:

Bármilyen egyéb felszerelés* csapatonként azonos egyszínû kell legyen **.

• *= Kompressziós kar- és lábvédõk, fejvédõ, kar- és csuklószorítók.

• **=A csapat minden egyéb felszerelésének* azonos egyszínûnek kell lennie.

17. § Bedobás (17.2.8)

A bedobás közbeni szabálysértések és a bedobás késleltetésének elkerülése a mérkõzés utolsó 2 percében.

Új szabály:

17.2.8 Amikor a negyedik negyedben vagy bármely hosszabbításban a mérkõzés-óra 2:00 percet vagy kevesebbet mutat, a védõ játékos semmilyen test-részével nem nyúlhat át a pálya vonalán azért, hogy zavarja a bedobást. A

A játékvezetõnek megelõzõ karjelzést kell alkalmaznia figyelmeztetésként a bedobás végrehajtása elõtt. Amennyiben a figyelmeztetés ellenére a játékos szabálysértést követ el, technikai hibát kell ítélni ellene.

24. § Labdavezetés (24.1.1)

A még látványosabb játék lehetõségének megteremtése, és a mérkõzésen elõforduló valós helyzetekhez igazítás.

Új szabály:

Labdavezetésnek nevezzük, amikor a játékos a birtokában lévõ élõ labdát úgy hozza mozgásba, hogy azt leüti, gurítja, illetve a talajra dobja.

Törlésre kerül a szabályokból: „vagy szándékosan a palánkra dobja”

29. § 24 másodperc

Lerövidíteni a támadó csapat kosárradobásra rendelkezésre álló idejét, ha már a támadó térfélen van. Több lehetõséget teremteni a mezõnybõl való kosárradobásra a mérkõzés folyamán.

Új szabály:

29.2.3 A támadóórát vissza kell ugrasztani, ha a játékvezetõ hibát vagy szabálysértést ítél a labdabirtokló csapat ellen.

Ebben a helyzetben a korábbi labdabirtokló csapat ellenfele lesz bedobásra jogosult. Ekkor:

• Ha a bedobást a védõtérfélen kell elvégezni, a támadóidõt 24 másodpercre kell állítani.

• Ha a bedobást a támadó térfélen kell elvégezni, a támadóidõt 14 másodpercre kell állítani.

29.2.4 Amikor a negyedik negyedben vagy bármely hosszabbításban a mérkõzésóra 2:00 percet vagy kevesebbet mutat azután, hogy idõkérést engedélyeztek annak a csapatnak a részére, amelyik labdabirtok-lásra jogosult a saját védõtérfelérõl, akkor a bedobásra jogosult csapat edzõje dönthet arról, hogy az azt követõ bedobást a támadó térfélen, a jegyzõasztallal szembeni oldalon, a bedobóvonaltól vagy a csapat védõ térfelén szeretnék végrehajtani.

Ha a bedobást a támadó térfélen, a jegyzõasztallal szembeni oldalon, a bedobóvonaltól hajtják végre, akkor a támadó órát az alábbiak szerint kell visszaugrasztani:

• Ha 14 vagy több másodpercet mutat a támadó óra, amikor a mérkõzésóra megállt, akkor 14 másodpercre kell visszaugrasztani a támadóidõt.

• Ha 13 vagy kevesebb másodpercet mutat a támadó óra, abban a pillanatban, amikor a mérkõzésóra megállt, akkor nem kell visszaugrasztani a támadó órát, az idõmérést onnan kell folytatni, ahol a támadó óra megállt.

Ha a bedobást a csapat védõtérfélen hajtják végre, akkor a támadóidõt 24 másodpercre kell vissza-ugrasztani vagy az idõmérést onnan kell folytatni, ahol a támadó óra megállt, ahogyan azt a szabályok kimondják.

35. § Kettõshiba

Egyszerûsíteni a személyi hiba alapelveit abban az esetben, amikor két ellenfél játékos megközelítõleg azonos idõben követett el személyi hibát egymás ellen.

Új szabály:

35.1.1 Kettõs hiba akkor következik be, amikor két ellenfél játékos megközelítõleg azonos idõben követel személyi hibát egymás ellen.

35.1.2 Ahhoz, hogy két hibát kettõs hibának lehessen minõsíteni az alábbi feltételek fennállása szükséges:

• Mindkét hiba játékos által elkövetett hiba.

• Mindkét hiba fizikai érintkezéssel jár.

• Mindkét hiba a két ellenfél játékos között, egymás ellen történt.

• Mindkét hibának ugyanaz a büntetése.

36. § Technikai hiba

A dupla büntetés elkerülése technikai hiba ítélet után, és az egyensúly biztosítása a labdát birtokló és nem birtokló csapat számára.

Új szabály:

Ha technikai hibát ítélnek, 1 büntetõt kell dobatni. A büntetõdobást követõen a labdát annak a csapatnak kell adni, amelyik a labdát birtokolta vagy jogosult volt arra, amikor a technikai hiba történt.

39. § Verekedés

Különbözõképpen büntetni a csapatpad személyeit, akik elhagyják a csapatpad területét verekedéskor, aszerint, hogy aktívan részt vesznek-e a verekedésben, vagy sem.

Javasolt új szabály:

Bármelyik csapatpadon helyet foglaló személyt, miután elhagyja a csapatpad területét és aktívan részt vesz egy verekedésben, a vonatkozó szabályok szerint ki kell állítani (kizáró hiba – D-foul).

46. § Elsõ játékvezetõ: kötelességek és hatáskörök/Videóbíró

Három új esetet lehet visszanézni a videóbíró segítségével.

Javasolt új megfogalmazás a szabályhoz:

46.12 A mérkõzés utolsó 2:00 percében:

egy labda- vagy kosárakadályozás helyesen lett-e megítélve.

Bármikor a mérkõzés folyamán:

• miután egy mezõnybõl sikertelen dobást végzõ játékoson elkövetett hibát ítéltek, 2 vagy 3 büntetõdobást kell-e ítélni.

• Személyi-, sportszerûtlen vagy kizáró hiba esetében teljesülnek-e az ítélethez szükséges kritériumok, vagy kell-e azt fel- vagy leminõsíteni.

50. § A támadó óra kezelõje: kötelességei

Amikor a labda beszorul a palánk és a gyûrû közé, azt úgy kell tekinteni, hogy a labda érintette a gyûrût, hogy összhangban legyen a többi hasonló szabállyal.

Új szabály:

Az élõ labda beszorul a gyûrû és a palánk közé – kivéve büntetõdobások között és kivéve, ha labdabirtoklás jár a büntetõdobás után – feldobáshelyzet alakul ki. Mivel a labda érintette a gyûrût, 14 vagy 24 másodpercre kell állítani a támadóidõt.

Bedobás sportszerûtlen vagy kizáró hiba után

A játék gyorsítása, lehetõséget adni több labdabirtoklásra, és ezáltal több kosár szerzésére. Megszüntetni a közép-vonali bedobásokból fakadó bonyolult helyzeteket.

Módosított szabály:

• Minden bedobást, ami egy sportszerûtlen vagy kizáró hiba következménye, a csapat támadó térfelén lévõ bedobóvonaltól kell elvégezni.

• Minden bedobást, ami egy verekedés után következik, a csapat támadótérfelén lévõ bedobóvonaltól kell elvégezni.

• Mindegyik esetben a támadó órát 14 másodpercre kell állítani.

A negyedeket kezdõ bedobásokat (kivéve az elsõ negyedet) beleértve a hosszabbítás(oka)t is, továbbra is a közép-vonalnál kell elvégezni, mivel ezek nem egy szabályszegés utáni büntetés részei.

B Jegyzõkönyv

Annak egyértelmûvé tétele, hogy egy edzõ elleni technikai hiba esetén mikor kell 1 vagy 2 büntetõdobást ítélni.

Új szabály:

38.2.4 A büntetõdobások számát az alábbiak szerint kell meghatározni:

• Ha az edzõnek egy segédedzõ, cserejátékos, kipontozódott játékos vagy egy csapatkísérõ kizárása miatt kell technikai hibát beírni, beleértve a csapatpad területének elhagyását verekedés miatt: 2 büntetõdobás.

D A csapatok helyezése

A változás oka:

Egy új versenyforma kialakítása a világbajnoki selejtezõk miatt.

Új szabály:

A D.3 fejezet több olyan példát/esetet részletez, hogy amikor egy csapat másodszor is feladással veszít el mérkõzést a csoportmérkõzések során. Ekkor is minden csapatnak minden csoportban azonos lejátszott mérkõzés számmal kell rendelkeznie.

Kosárlabda felszerelések/Támadó óra

Olyan támadó óra alkalmazása, melynek két oldalán is van kijelzõje, hogy minden mérkõzésen részt vevõnek látható legyen.

Új szabály:

1-es szintû bajnokságban a támadóóra 3 vagy 4 oldalán rendelkezzen kijelzõvel palánkonként, vagy egy palánkon két támadóóra mindegyike kétoldali kijelzõvel legyen úgy elhelyezve (a 2-as és 3-as szintû bajnokságokban javasolt), hogy minden játékban érintettnek, beleértve a nézõket is, jól látható legyen.

• Felszerelhetõ a kerületén elhelyezett kijelzõvel (nem kötelezõ), ami pirosan felgyullad, de csak akkor, amikor a mérkõzésóra jelez a negyedek vagy hosszabbítások végén.

• Felszerelhetõ a tetején vízszintesen elhelyezett kijelzõvel (nem kötelezõ), ami sárgán felgyullad, de csak akkor, amikor a támadó óra jelez. Ezt a fényt közvetlenül a mérkõzésóra számára felszerelt piros fény alatt kell elhelyezni.

Törpördög hírek

"

Magyar bajnok: 1987 - 1996 - 2003        Magyar kupa győztese: 1990 - 1993 - 1994 - 1995 - 1997 - 1998 - 2016

"Leszállt az este és a kis vasi városkában, Körmenden népes csoportok, vagy magányos emberek vonulnak a Kossuth Lajos utca irányába, hogy belépve a fénnyel megáztatott csarnokba, megpillantva a mi színeinket viselő játékosokat, valami ismét elinduljon a gyomor és a szív tájékán, valami különös, szorító, ugyanakkor boldogító érzés, ami nélkül egy gyógyíthatatlan betegségnek örvendő szurkoló képtelen létezni." / Fodor Sándor /