Üdvözöljük a háromszoros magyar bajnok, hétszeres kupagyőztes 1996-2021 időszakbeli honlapján!

Ellenõr: Bodrogváry Iván

Ezen a hétvégén elvileg nem lenne forduló, de csütörtöktõl vasárnapig minden csapat lejátssza az eredetileg december 26-ra kiírt 12. forduló mérkõzéseit.

A Kecskemét – Sopron (90-80) és a Pécs – ASE (78-103) meccsel indult a sorozat csütörtökön, és vasárnap, a Kaposvár – Jászberény mérkõzéssel zárul.

Szombaton, 19 órakor kezdõdik a 133. Zete-Körmend, ahogy mindig is jellemeztük, a jelenlegi élvonal legnagyobb múltú párharca. Ennek megfelelõ az érdeklõdés is.

Várhatóan telt ház elõtt lépnek majd pályára a csapatok, már csak a hagyomány miatt is. És még úgy is, hogy a házigazda csapat talán nem az elvárásoknak megfelelõen szerepelt eddig, de épp a szomszédvári rangadó elõtt igazolt új irányítót a Zete. Történt ugyanis, hogy október végén a csapat két játékosa, Emmanuel Ubilla és Reginald Johnson autóbalesetet szenvedett, amelynek nyomán Ubilla hosszabb idõre játékképtelenné vált, ezért a klub pár nappal késõbb szerzõdést bontott vele. Az õ helyére érkezett a múlt héten Justin Bibbins.

De menjünk csak sorjában, lássuk, hogyan szerepelt eddig a Zete az idei bajnokságban:

Remekül kezdtek, hiszen Kaposváron nyerni tudtak, egy szoros, hullámzó mérkõzésen. A hazaiaké volt az elsõ tíz perc, de a másodikat tizenkettõvel nyerték a vendégek, és ezzel gyakorlatilag a meccset is, hiszen az egész második félidõben mindössze egy ponttal szerzett többet a Kaposvár. 76-82 lett a vége, és zalai öröm.

A második meccset is idegenben játszották Bencze Tamás tanítványai, de itt már nem termett nekik babér, hiszen Szombathelyre látogattak, ahol nagyon sima lett a vége. A két középsõ negyedben 8-8 pontra futotta a vendégeknek, a Falco 74-55-re húzta be a meccset.

A ZTE drukkerei az elsõ hazai elõtt minden bizonnyal bizakodók voltak, hiszen az újonc Oroszlány érkezett a zalai megyeszékhelyre, amelynek nem termett babér az elsõ két fordulóban. Sem Körmenden, sem otthon, a DEAC ellen. De az élvonalba 30 év után visszakerült piros-feketék itt mutatták meg elõször, hogy számolni kell velük. Igaz, sérültjei is voltak a Zetének, de így is meglepetés született azzal, hogy a végig kiélezett találkozó utolsó negyedében a vendégek jobban összpontosítottak és végül hét ponttal gyõzni tudtak.

Az egerszegiek ezt követõen utaztak Sopronba, ahol sohasem könnyû nyerni, ugyanakkor ezúttal náluk végre mindenki rendelkezésre állt, ami nem volt igaz Sabáli Balázs csapatára. A vendégek így is hátrányban voltak húsz percig, de a nagyszünet után egyre közelebb zárkóztak, majd az utolsó negyedben alaposan meg is fordították az állást. 78-85 lett a vége, úgy tûnt, idegenben jobban megy. És erre rá is erõsített a következõ meccs, amelyen a Szolnoki Olajbányász érkezett Egerszegre és távozott onnan gyõztesen. 15 triplát süllyesztettek el a vendégek, Bencze Tamás pedig arra utalt a 11 ponttal elvesztett találkozót követõ sajtótájékoztatón, hogy nem minden játékosa hajtotta végre azt, amit elterveztek a mérkõzés elõtt.

Három nappal késõbb érkezett a hír a fent említett balesetrõl, így a Zete a két érintett játékos nélkül utazott el Paksra, a következõ megmérettetésre. Az elején jól tartotta magáz a ZTE, de késõbb alaposan kijött a hazai pad hosszának elõnye és – bár derekasan küzdött Bencze Tamás csapata – végül sima hazai gyõzelem született az M4 Sport kamerái elõtt.

Ismét hazai meccs következett és bár a drukkerek várták már az elsõ bajnoki sikert a zalai megyeszékhelyen, biztosra mégsem mehettek, mert a FIBA kupa részvétel okán tovább erõsödött, és a szezon elsõ részében remek formát mutató tavalyi bronzérmes, a Pécsi VSK volt a soros vendég. Ráadásul, ahogy korábban jeleztük, kiderült, hogy Ubilla még több meccset kénytelen lett volna kihagyni, ezért vele szerzõdést bontottak.

Az elsõ negyedet így is nyolccal nyerte a Zete, a másodikban viszont alapos fordulat következett, és a szünetben már egy ponttal a Pécs volt elõrébb. a harmadik tíz percben kettõvel még megtoldotta elõnyét a vendéggárda, ami kitartott a végéig, mert az utolsó tíz percben mindkét csapat 24 pontot szerzett. Hárommal nyert tehát a PVSK, elmaradt a várva várt elsõ hazai siker Egerszegen.

De mikor, ha nem a következõ fordulóban? Már csak azért is, mert az addig egyetlen, a Jászberény ellen elért sikerrel szerénykedõ Szeged volt a következõ látogató. És bár a meccs elõtt a hazai vezetõedzõ úgy fogalmazott, hogy az életükért fogak játszani, a meccs képe sokáig nem azt mutatta, hogy megtörik a ZTE hazai nyeretlensége. A felszabadultabban kosarazó vendégek mindjárt az elsõ tíz percben 29 pontot rámoltak be és 11 pontos elõnyhöz jutottak, amit a következõ negyedben néggyel meg is toldottak, 57 dobott pontnál tartva a nagyszünetben. De ezt követõen elkezdett zárkózni a Zete. Mélyrõl felállva, egyre szorosabbá tette a találkozót, amely az utolsó tíz perc elõtt már teljesen nyílt volt. Végül szárnyakat kaptak a hazaiak és 106-99-re hozták vissza a sírból a meccset, amellyel megtört a „hazai átok”, behúzták az elsõt saját pályájukon. Szombaton minden bizonnyal a másodikra készülnek, de közben volt még egy kecskeméti vendégjátékuk, ahol végig partiban voltak. Igaz, ez jellemzõ is a KTE csapatára, általában szoros meccseket játszanak, különösen otthon. Ez a derbi is a végjátékban dõlt el, öttel a hazaiak javára. Így a Zete most három gyõzelemmel és hat vereséggel a tabella 11. helyén áll. Mi pedig – a forduló elõtt – 7-2-es mérleggel a másodikon.

(Az ASE csütörtöki gyõzelmével közben elõbbre lépett, ebben a pillanatban 8-2-es mérleggel õk állnak ebben a pozícióban.)

Ahogy jeleztük, ezen a mérkõzésen fog bemutatkozni a Zete új irányítója, Justin Bibbins, akitõl nem csak egyénileg várnak jó teljesítményt, de azt is remélik az érkezésétõl, hogy az õ játékával a csapat is határozottabb, kiegyensúlyozottabb teljesítményt mutathat.

Egy új ember érkezése mindig új impulzusokat ad a csapattársaknak és új reményeket a szurkolóknak, így borítékolható, hogy remek hangulat lesz a csarnokban. Persze ehhez már önmagában elég az, hogy a két örök rivális méri össze erejét.

A hazaiak számára a középházhoz való tapadást jelentené egy siker, nekünk viszont azért volna fontos, hogy õrizzük elõkelõ helyünket. Igaz, hogy az ASE csütörtöki sikerével elénk állt, viszont épp a Pécs együttesét gyõzték le, így mi is lépéselõnybe kerülhetünk a baranyaiakkal szemben.

Szombaton 19 órakor feldobják a labdát…

Szurkoljunk együtt a csapatunknak! Mindörökké MTE!